Zimna Wojna ^HOT^
This is the first Polish production in 28 years to feature in the Main Competition of one of the most important film events in the world. Zimna wojna (Cold War) tells the story of the great and difficult love of two people who cannot be together but also cannot be apart. The lead roles are played by Tomasz Kot and Joanna Kulig, with supporting performances from Agata Kulesza and Borys Szyc. The events depicted in Zimna wojna (Cold War) take place in Poland and the slowly re-awakening Europe of the 1950s and 1960s, and they are set against a unique soundtrack which combines Polish folk music with jazz and songs from the Parisian bars of the last century.
Zimna wojna
"Zimna wojna" opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich bardów minionego wieku.
Paweł Pawlikowski jest reżyserem (otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię filmu "Zimna wojna" w Cannes 2018) i autorem scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 r. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji. "Zimna wojna" trafi do polskich kin 8 czerwca. Zobaczcie oficjalny zwiastun:
Stratedzy przypominają, że zimna wojna może działać bardzo mobilizująco na społeczeństwa i gospodarki. Europa Zachodnia, USA, Korea Płd. i Tajwan rozwijały się w warunkach ciągłego zagrożenia, a mimo to mają się lepiej niż niejedno państwo pozbawione tak niepokojąco stymulujących okoliczności. Są jednak dwa warunki powodzenia: na końcu trzeba się znaleźć po zwycięskiej stronie i dbać, by spór rozszedł się po kościach i nie przerodził się w otwartą, niszczącą wojnę.
Uniwersytet i koncerty muzyczne to przestrzeń do działań wolnościowych. Mimo że i w tych grupach znajdują się denuncjatorzy, jak profesor Tobias Tischbier, to właśnie tam rodzą się nowe inicjatywy, społeczny opór i, co równie ważne, najświeższe trendy modowe. Akademia w Berlinie to nie tylko miejsce spotkań pacyfistycznie nastawionych intelektualistów, lecz także pokaz mody męskiej: wspaniałe kroje marynarek, materiały w kraciasty wzór i fulary dodają młodym intelektualistom galanteryjnego szyku. Równie duży niepokój jak zimna wojna wzbudzają w nich napływające informacje o epidemii AIDS. 041b061a72